Hans Seidemann

Hans Seidemann (born 18 January 1902 in Garlin, in the municipality of Karstädt; † 27 December 1967 in Braunschweig) was a German officer, last Luftwaffe General of the Air Force in World War II.

Life

Seidemann took effect on 15 January 1919 as a volunteer in the National Rifle Corps under General Georg Ludwig Rudolf Maercker, where he for the first March 1919 joined the cadet corps. After his basic training there, which had ended in late September, 1919, Seidemann was the 29th September 1919 officer candidates in the 9th Infantry Regiment of the Reichswehr. Later, he served there until the end of March 1928 as a midshipman and train drivers. Following this Seideman graduated from April 1928 to October 1933 a secret pilot training in Lipetsk in the Soviet Union. After his return to Germany Seidemann served from April 1933 to September 1933 at the headquarters in Munich and in connection thereto from October 1933 to the end of September 1934 as an officer for special duty with the Chief of the High Command, where Seidemann completed a secret general staff training.

On 1 October 1934 entered Seidemann on to the nascent structure in the Air Force, where he was first in the Ministry of Aviation was used as a consultant until the end of June 1936. Thereafter, he served from July 1936 to March 1938 as a group leader in the first Department of the General Staff of the Air Force. From 1 April 1938 to 30 November 1938 he acted then as commander of the III. Group teaching Squadron Greifswald, where Seidemann on 1 Moved in December 1938 as Chief of Staff of the Condor Legion. In this capacity he participated in the Spanish Civil War on the side of General Franco in part.

After his return to Germany at the end June 1939 Seidemann served from 1 July to 26 December 1939 on the staff of pilots for example FuhrerV. of Army Group South. On 27 December 1939 Seidemann was appointed chief of the General Staff of the VIII Appointed Air Corps, which he in the western campaign is 5 to August 1940 led. Then he gave the command to Colonel Rudolf Meister from which the fate of the Corps on 16 October 1940 took over.

Seidemann, however, was the 6th August 1940 reassigned to the staff of Air Fleet Command 2, where at 10 he October 1940 was appointed Chief of the General Staff of the 2nd Air Fleet under the command of Field Marshal Albert Kesselring in Brunswick. There Seidemann remained until the end of July 1942. On 24 August 1942 Seidemann has been appointed Fliegerfuhrer Africa. He replaced General Otto Hoffmann von Waldau there now and then served in this position until 11 Februar 1943. On 12 February 1943 was the air commander Africa the new name Tunis Air Corps, whose Kommandierendem General Seidemann was also appointed. He then led the corps until the surrender of the Army Group Africa on 14 May 1943, was then flown to Germany in time and took over on 18 May 1943 as the Commanding General of the VIII Aviator Corps, where he had been acting as Chief of Staff from December 1939 to August 1940. The VIII Aviator Corps was Seidemann then to 25 January 1945. The last months of the war he was then of 25 January to 28 April 1945 Commander of the Air Force command in Silesia or then of 29 April to 9 May 1945 Commander of the 8th Air Force commands

Literature

•Karl Friedrich Hildebrand: The generals of the German Air Force 1935-1945, Part II, Volume 3: Odebrecht-Zoch. Biblio, Osnabrück 1992, ISBN 3-7648-2207-4, pp. 289-290

Military person (Reichswehr)

Military person (Air Force of the Armed Forces)

Winner of the Knight’s Cross of the Iron Cross

Freikorps member

German

Born in 1902

Died in 1967

Male

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *